Arheogenetika je mlada i prestižna znanstvena disciplina koja proučava biološku prošlost čovječanstva primjenom molekularnih tehnika genetike populacija te koja se pojavom metoda sekvenciranja nove generacije (NGS) ubrzano razvija i čija su istraživanja često objavljena u najpoznatijim znanstvenim časopisima.
Hrvatska je poznata po mnogobrojnim arheološkim nalazištima i obilju arheološkog materijala biološkog porijekla (kosti životinja i ljudi), čije su analize obogatile naše spoznaje o čovjekovoj prošlosti. S namjerom provođenja vrhunskih znanstvenih istraživanja i uspostave znanstvene suradnje između genetičara i znanstvenika koji proučavaju prošlost (arheolozi, geolozi, biolozi, itd.), cilj ovog projekta je izgradnja i opremanje laboratorija za arheogenetiku (u sklopu Agronomskog fakulteta), koji ne postoji u našoj široj regiji.
Ideja za realizaciju ovog projekta razvila se u okviru ranije provedenog projekta MendTheGap (“Smart Integration of Genetics with Sciences of the Past in Croatia: Minding and Mending the Gap”).
Projekt MendTheGap je od 535 prijavljenih projekata bio najbolje rangirani projekt. Također, to je u dosadašnjim prijavama na europske natječaje jedini projekt iz Hrvatske koji je bio najbolje rangiran. Osnovna ideja projekta “MendTheGap” je bila uspostaviti i objediniti suradnju genetičara s istraživačima različitih profila (arheologe, antropologe, biologe, geologe i paleontologe) koji na različite načine znanstveno proučavaju daleku prošlost.
Dok projekt “MendTheGap” osigurava “know-how” iz područja arheogenetike, uspostava fizičkog laboratorija za arheogenetiku koji će biti realiziran provedbom projekta u okviru OPKK, svakako će osnažiti istraživački potencijal CrEAMA inicijative (koja je osnovana s namjerom provođenja integriranog pristupa u znanostima o prošlosti) te dugoročno stimulirati provođenje arheogentičkih istraživanja u Hrvatskoj.
Izgradnjom i osnivanjem laboratorija za arheogenetiku stvorit će se preduvjeti za znanstvenu izvrsnost u području arheogenetike u regiji koja bi nas učinila atraktivnim i poželjnim partnerom u budućim prijavama na znanstvene projekte EU, a što je sukladno sa strategijom pametne specijalizacije kao i akcijskim planom za provedbu strategije pametne specijalizacije Republike Hrvatske za razdoblje od 2016. do 2020 godine.
2. Koje pripremne aktivnosti ste vi kao korisnik poduzeli za što uspješnije savladavanje eventualnih prepreka koje se događaju tijekom provedbe projekata?
Svjesni smo kako provedbe projekta nema bez timskog rada, tako da je u ovom projektu, kao i u ostalim projektima koje provodimo uključena naša sedmeročlana istraživačka grupa. Također, podrška u realizaciji projekta nam je i administrativna tajnica koja nam pomaže u rješavanju svih problema koji nama znanstvenicima oduzimaju puno vremena. Uz naše kapacitete, u provedbi nam pomaže i stalna suradnja s kolegama iz SAFU-a ( kolega Dino Beritić zadužen za komunikaciju s nama) koja nam je vrlo korisna. Često postavljamo pitanja i konzultiramo se unaprijed kako bismo spriječili mnoge prepreke.
3. Što biste, na temelju svog iskustva, poručili drugim korisnicima projekata te na koji način se dobrim planiranjem može prevenirati otežana provedba projekta?
U našoj istraživačkoj grupi svatko ima svoj zadatak u projektu, ali na kraju svi radimo u sinergiji što nam se pokazalo kao dobra praksa. U procesu pisanja projekta svatko je već imao određene zadatke, jedino takvim planiranjem i timskim radom može se provoditi projekt.
4. Koji dio provedbe projekta vam je najizazovniji?
Našoj istraživačkoj grupi najizazovniji dio u provedbi ovog projekta bit će verifikacija novosagrađenog laboratorija, odnosno prve analize u laboratoriju u cilju dobivanja genomskih sekvenci što starijih uzoraka kostiju životinja iz RH prije procesa domestikacije.
U ovom trenutku pripreme izgradnje laboratorija, izazovnim nalazimo i snalaženje sa svim administrativnim zahtjevima u projektu, provođenju javne nabave te svim pripremnim radnjama za početak izgradnje koje iziskuju puno truda i rada budući da se radi o izgradnji specifičnog čistog prostora (engl. clean room) s visokim standardima zaštite od kontaminacije samih uzoraka.