Pristupačna budućnost naziv je konferencije posvećene rješavanju izazova s kojima se u suvremenom društvu suočavaju osobe s invaliditetom. Cilj konferencije je povezivanje kreatora politika i regulatora, predstavnika industrije, poslodavaca te samih osoba s invaliditetom. Podizanje svijesti o tome što je osobama s invaliditetom potrebno za snalaženje i uspjeh na tržištu rada, ali i za samu mogućnost zapošljavanja, važna je tema kojom su se bavili Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, HAKOM, i Poslovni dnevnik, koji su okupili sve relevantne dionike na jednom mjestu.
Teme o kojima se raspravljalo uključivale su pristupačnost i zakonodavni okvir, s posebnim naglaskom na ulogu nadležnih tijela i akademske zajednice u implementaciji pristupačnih elektroničkih komunikacijskih usluga. Razmatrana su i iskustva studenata i poslodavaca, a važan segment konferencije bila je razmjena iskustava i planova među sudionicima s ciljem postizanja veće pristupačnosti. Govorilo se i o digitalnoj inkluziji, kao i o izazovima i prilikama koje tržište rada pruža osobama s invaliditetom.
Poslovni dnevnik već 13 godina provodi projekt “Iskustvo zlata vrijedi” koji ima za cilj povezivanje poslodavaca i studenata s invaliditetom, kako bi im se olakšao pronalazak prakse i izlazak na tržište rada. U suradnji s HAKOM-om, na ovogodišnjoj konferenciji pet studentica dobilo je priliku odraditi stručnu praksu u velikim tvrtkama, AD Plastik, HAKOM, INA, SAFU i Končar. Tom prigodom dodijeljena su priznanja i potvrde tvrtkama, institucijama i studentima izabranima za obavljanje prakse. Istaknuta je važnost zapošljavanja i ravnopravnog socijalnog uključivanja mladih osoba s invaliditetom iz perspektive institucija i poslodavaca. Predstavnici kompanija koje sudjeluju u projektu podijelili su svoja prethodna iskustva u radu s osobama s invaliditetom.
“Izazova je mnogo, to je istina, ali isto tako i prilika”, istaknula je Vlatka Kamenić Jagodić, direktorica marketinga i komunikacija u Končaru, “Od početka ovog projekta znali smo da moramo biti njegov dio. Končar je velika kompanija koja zapošljava stotinjak osoba s invaliditetom. Mladim ljudima pružamo vrijedno iskustvo koje će im koristiti pri izlasku na tržište rada. Puno ulažemo i u internu komunikaciju kako bismo našim zaposlenicima podigli svijest o aktivnostima koje provodimo. Pomažemo koliko možemo kako bismo pokušali promijeniti stanje i smatramo da sve ide na bolje. No, u društvu još uvijek postoji velik broj ljudi koji nemaju priliku zaposliti se, steći iskustvo ili pronaći praksu. Na tome se još mora raditi.”
Prošle se godine projektu priključila i Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, SAFU, a njihova voditeljica Odjela za odnose s javnošću, Nika Jambrušić, podijelila je svoje pozitivno iskustvo sa studenticom na praksi:
“Oduševljeni smo studenticom koja je došla u naš ured za komunikaciju. Nakon što je završila mjesečnu praksu, nastavila je raditi kao studentica. Pristupili smo joj s otvorenošću i povjerenjem i sve je opravdala. Dolazi svaki dan, ne izostaje, brzo se snašla i primjer je osobe koja se fokusirala na svoje sposobnosti i znanje.”
Veliku ulogu u procesu zapošljavanja osoba s invaliditetom ima Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, ZOSI. U ime Zavoda govorila je Bojana Dražić:
“Kao društvo svi moramo raditi na sinergiji, a poslodavci i sustav u određenoj se mjeri moraju prilagoditi. Najveći je problem nepovezanost i nevidljivost osoba s invaliditetom na tržištu rada. Dodatne poteškoće stvara i strah poslodavaca od nepoznatog, ne znaju kako pristupiti, boje se da će nešto pogrešno reći ili učiniti. Kad se taj strah ukloni, dobijete izvrsnog radnika i kvalitetnog čovjeka.”
Istaknula je i kako postoje mnogi benefiti zapošljavanja osoba s invaliditetom unutar hrvatskog sustava, ali da to ne bi smio biti glavni motiv. “Glavni kriterij treba biti stručnost osobe u svom području”, poručila je, dodajući da država već godinama financira prilagodbe radnih mjesta.
“Postoje poslodavci koji žele zaposliti osobe s invaliditetom, ali ne znaju odakle krenuti. Zavod pruža podršku takvim poslodavcima, kao i razne edukacije za povećanje društvene svijesti. Procesa ima mnogo, ali sve ide prema boljem. Suradnja s poslodavcima je stalna i pomoć je uvijek dostupna.”
Od samog početka projekta “Iskustvo zlata vrijedi” sudjeluje i Svjetlana Marijon, ravnateljica Udruge ZAMISLI.
“Kada je sve krenulo, interakcije poslodavaca s osobama s invaliditetom bile su rijetke, no situacija se znatno promijenila. Ovim projektom studenti su dobili mnogo na osobnoj razini. Rušimo granice koje zovemo predrasudama. Osim toga, važno je promijeniti način razmišljanja, a mi kao udruga krećemo od sebe. Nastojimo osvijestiti studente i mlade što sve mogu sami napraviti i potaknuti ih na osamostaljenje. Mnogi su tijekom školovanja navikli da se sve radi umjesto njih, no s navršenih 18 godina moraju početi brinuti o sebi. Želimo da se snađu na fakultetu jer će im to kasnije pomoći i pri zapošljavanju i u svakodnevnom životu.”
Tijekom svih ovih godina projekt je pružio brojne prilike, a mnogo ih tek dolazi. Ključno je zato poslati poruku onim poslodavcima koji se još nisu uključili da razmisle o pridruživanju ovom putu.
“Ne bi se trebali bojati onoga što im je nepoznato. Glavna korist nije uvijek ekonomska, zapošljavanjem osoba s invaliditetom mogu dobiti vrhunske stručnjake, ljude koji su morali biti i uporniji i snažniji od drugih. Često se govori o važnosti druge šanse, ali mnogima je najvažnija upravo ona prva”, zaključila je Nika Jambrušić iz SAFU-a.
Izvor: Poslovni.hr
Foto: Pixsell/Marko Lukunić




